15 MIN
20.12.2021
Paweł Jankowski
15 nawyków, które pomagają uwolnić Twoją kreatywność
Niektórzy uważają również, że kreatywni ludzie są złożeni i paradoksalni. Niech żyją stereotypy! Jednak badania sugerują, że kreatywność obejmuje wiele wpływów i cech społecznych u danej osoby.
Te zachowania pomagają rozwijać kreatywność i przekształcać ją w codzienną rutynę.
Dlaczego więc nie spróbować?
Korzyści z wczesnego wschodu mówią wiele:
Jest to czas, w którym kora czołowa, czyli centrum kreatywności w mózgu, osiąga szczytową aktywność i dlatego wielu kreatywnych myślicieli jest tak wydajnych w poranki.
Benjamin Franklin obudził się wcześnie, aby zaplanować swój dzień. Ernest Hemingway pisał rano, ponieważ był to czas, kiedy nikt nie mógł mu przeszkadzać. Tak samo robiła Toni Morrison, zanim jej dzieci się obudziły, a Howard Schultz wczesnym rankiem wysyłał listy motywacyjne do pracowników.
Jak możesz rozwinąć ten nawyk?
Wstawaj wcześnie każdego dnia i nie drzemaj, nawet jeśli jesteś zmęczony. Sprawi, że pójdziesz spać wcześniej, a ostatecznie dostosujesz się do harmonogramu i dołączysz do zespołu kreatywnych rannych ptaszków.
Badanie w Stanford głosi: 90% ludzi jest bardziej kreatywnych po treningu fizycznym. I to jest powód, dla którego wielu twórców uczyniło sport swoim codziennym zajęciem.
Ćwiczenia fizyczne pobudzają wydzielanie endorfin, dając Ci odpowiedni nastrój do chwilowego odłączenia się i skupienia się na kreatywnych zadaniach. Pomagają w refleksji nad tym, co robisz, unikają stresów i stymulują pozytywne myślenie, które jest kluczowe dla kreatywnego podejścia do pracy.
Nie oznacza to, że gdy zdecydujesz się wykazać kreatywnością, powinieneś biegać na siłownię. Tak, pompki i brzuszki sprawdziły się w przypadku Kurta Vonneguta, ale długie spacery mogą być godną alternatywą dla ciężkich, cyklicznych ćwiczeń: badania dowodzą, że zwiększają objętość mózgu.
Dickens, Beethoven, Muir… Wszyscy codziennie chodzili, aby pobudzić myślenie. Richard Branson wychodzi dalej: biega rano.
Książki pomagają mózgom lepiej funkcjonować: poszerzają wyobraźnię, wzmacniają empatię, inspirują, a nawet zmniejszają ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera! Kiedy ludzie czytają, ćwiczą mięśnie mózgu i pamięć, aby uczyć się nieszablonowych rozwiązań.
Wyrób sobie nawyk codziennego czytania. Mogą to być książki fabularne lub literatura biznesowa, cokolwiek. Możesz również sprawdzić książki uczące, aby odblokować kreatywność i przećwiczyć techniki sugerowane przez ich autorów.
Nie ignoruj też praktyk pisania. Swobodne pisanie, parafrazowanie, niewysłane listy lub długie listy - wszystko to pomaga złapać twoją muzę i generować kreatywne pomysły.
Nawyki kreatywności - glob
Źródło obrazu: Unsplash
Chcesz być kreatywny? Podróżować. Dużo. (Zobacz blog podróżniczy Jacoba tutaj)
To skuteczny sposób na poszerzenie perspektyw i pozytywny wpływ na Twoją kreatywność. Ale żeby to zadziałało, nie tylko odwiedzaj kraje, ale odkrywaj je. Nabierz nawyku poznawania ich kultur, rozumienia różnic w zwyczajach i tradycjach oraz nawiązywania kontaktów z osobistym poglądem na świat.
Według badań podróże zwiększają elastyczność i złożoność poznawczą. Nic dziwnego, dlaczego tak wielu twórców to lubi: Ernest Hemingway czerpał inspirację z Hiszpanii i Francji, Mark Twain żeglował po Morzu Śródziemnym, a Benedict Cumberbatch spędził rok w tybetańskim klasztorze i tam uczył angielskiego.
„Nowe dźwięki, zapachy, język, smaki, wrażenia i widoki wywołują różne synapsy w mózgu”,
Brent Crane pisze w The Atlantic. Istnieje wyraźna korelacja między podróżami a twórczością, więc otwórz swoje serce na spędzanie czasu za granicą i odkrywanie wszystkiego, co tam się znajduje.
Większość twórców planuje swoje codzienne czynności, obalając mit o dzikim i nieuporządkowanym życiu, jakie przypuszczalnie mają geniusze. Psycholog William James wyjaśnia, w jaki sposób planowanie wpływa na kreatywność: jak sam mówi
„Uwalnia nasz umysł do interesujących pól działania”.
Bestsellery Stephen King i Haruki Murakami wspierają ten zwyczaj, trzymając się ścisłej rutyny pisania: King nie pozwala sobie odejść od stołu, dopóki nie skończy pisać 1000 słów, a Murakami pisze od 4 do 9 rano.
Nikt nie mówi, że powinieneś planować każdą minutę. Zamiast tego ustaw 15-20 minut dziennie na kreatywne myślenie: to dobry początek dla początkujących.
Nawyki kreatywności - na morzu
Chociaż niektórzy postrzegają marzenia na jawie jako negatywną rzecz wpływającą na nasz zły nastrój i związaną z brakiem produktywności, neuronauka wskazuje, że jest to doskonałe rozwiązanie w znajdowaniu kreatywnego podejścia do problemów.
Badanie z 2012 roku sugeruje, że marzenia mogą pomóc nam utrwalić wspomnienia i usprawnić długoterminowe podejmowanie decyzji, w których chodzi bardziej o cierpliwość niż impulsywność. Metaanaliza z 2013 roku stwierdza, że pomaga to „połączyć naszą przeszłość i przyszłość razem dostarczając twórczej inspiracji.
Więc pozwól sobie na wędrówkę przez kilka chwil w ciągu dnia, ponieważ może to pobudzić kreatywność szybciej niż marnowanie wysiłków na skupienie się.
„Kreatywność to po prostu łączenie rzeczy. Kiedy pytasz kreatywnych ludzi, jak coś zrobili, czują się trochę winni, ponieważ tak naprawdę tego nie zrobili, po prostu coś zobaczyli. Po chwili wydało im się to oczywiste. Dzieje się tak, ponieważ byli w stanie połączyć doświadczenia, które mieli, i zsyntetyzować nowe rzeczy ”.
- Steve Jobs
Kreatywni ludzie są obserwatorami. Obserwują ludzi dookoła, dostrzegają najdrobniejsze szczegóły i biorą te informacje do twórczej ekspresji.
Angielski pisarz Thomas Hardy prowadził dziennik, w którym zapisywał wszystko, co widział lub słyszał. Podobnie Joan Didion, która zanotowała swoje spostrzeżenia na temat ludzi i wydarzeń. Może nadszedł czas, aby do nich dołączyć i bardziej uważać na to, co dzieje się wokół? Twoje notatki mają duże szanse, aby później przekształcić się w twórcze spostrzeżenia.
Wyrób w sobie nawyk obserwacji świata i ludzi wokół niego: to nieograniczone źródło inspiracji i twórczych decyzji.
Wielu z nas pracuje w jednym miejscu, wierząc, że utrzymanie produktywności w różnych środowiskach jest prawie niemożliwe. Jednak badania pokazują, że jest to korzystne dla kreatywności.
Czy wiesz, że Joanne Rowling napisała pomysły na Harry'ego Pottera na serwetce w pociągu? A co z pracą w kawiarniach, w przypadku których udowodniono, że hałas otoczenia pomaga Ci się skupić i poprawia wydajność twórczych zadań?
Zmiana otoczenia zapewnia stymulację, która rozkwita Twoją kreatywność. Co więcej, sama kawa stymuluje pamięć i pomaga myśleć pozytywnie, zwiększając poziom serotoniny w naszych mózgach.
Więc pij kawę (zielona herbata też jest świetna) i rozwijaj nawyk pracy w różnych środowiskach dla lepszej kreatywności.
Badanie z 2012 roku mówi, że ludzie praktykujący medytację z otwartym monitorowaniem lepiej generują pomysły.
Nic więc dziwnego, że reżyser David Lynch tak bardzo opowiada się za medytacją! W wywiadzie dla The Talks Lynch podzielił się swoim doświadczeniem, mówiąc, że medytacja zwiększa przyjemność z pracy i „radość ze wszystkiego”.
Ta praktyka mentalna pomaga również ustalić intencje, stać się pilnym i poszerzyć swoją świadomość. Umożliwia ludziom wykorzystanie tego, co Lynch nazywa „oceanem czystej, wibrującej świadomości wewnątrz każdego z nas” poprzez synchronizację odległych obszarów naszego mózgu, tak krytycznych dla procesu twórczego.
Joga i techniki uważności robią to samo. Możesz więc spróbować rozwinąć nawyk wykonywania tych ćwiczeń umysłowych.
Czy wiesz, że zwlekanie może mieć pozytywny wpływ na Twoją produktywność?
Copywriter Joseph Sugarman sugeruje, że prokrastynacja pomaga nam pobudzić wyobraźnię: opóźnienie zadania pozwala później znaleźć najlepsze rozwiązanie. Poprawia również pamięć i zwiększa naszą zdolność do kreatywnego myślenia, zapewniając więcej czasu na swobodne myślenie. Poza tym uczy znaleźć równowagę między pracą a odpoczynkiem.
Aby jednak zwlekanie zadziałało, musisz wiedzieć, jak to wykorzystać na swoją korzyść:
Przerwa w pracy w środku
Znajdź czas na głęboką pracę
Pracuj w małych sprintach
Częścią twórczej pracy jest podejmowanie ryzyka. Wydostanie się ze swojej strefy komfortu też jest tego częścią.
Jak napisał Steven Kotler w Forbes, związek między podejmowaniem ryzyka a kreatywnością jest „głęboki i znaczący, a często jest pomijany”. Opowiada o Albercie Einsteinie, który był zapalonym żeglarzem, choć nie umiał pływać: podejmowanie ryzyka wyposażyło mózg Einsteina w pomysły na innowacje poprzez nawiązywanie połączeń na duże odległości, tak korzystnych dla kreatywności.
A co z pomysłem na Twittera? Jack Dorsey i jego zespół zaryzykowali i wygrali.
Nie bój się ryzykować w różnych aspektach swojego życia. Mimo to warto unikać skakania z głębokiego końca.
Nie oznacza to, że powinieneś spać przez cały dzień, aby stać się kreatywnym, ale upewnij się, że masz trochę czasu na relaks:
Badania pokazują, że drzemki poprawiają funkcjonowanie prawej półkuli (o ile pamiętasz, odpowiada za twórczą aktywność) i poprawiają czujność. A więc weźmy przykład z artystą Joan Miró, który po obiedzie zdrzemnął się pięć minut; lub zainspiruj się Vladimirem Nabokovem, który w swoim codziennym harmonogramie umieścił dwugodzinną drzemkę - i uwolnij swoją kreatywność.
W końcu taki nawyk nie jest taki trudny do rozwinięcia, prawda?
Wielozadaniowość to najgorszy wróg Twojej kreatywności i okropna strategia, aby zrobić więcej. W rzeczywistości może uszkodzić mózg: tracisz koncentrację, obniżasz jakość pracy i nie możesz osiągać celów.
Jeśli masz nawyk wielozadaniowości, zrezygnuj z tego jak najszybciej. Staraj się także unikać przerw w pracy: powinieneś być mentalnie skoncentrowany na wykonywaniu zadań, a przerwy w pracy zabierają ci 23 minuty za każdym razem, gdy się pojawiają.
Rozwijaj nawyk kończenia jednej rzeczy na raz, aby pomóc swojej kreatywności oddychać.
Osoby kreatywne dobrze czują się w samotności. Jeśli nie chodzi o ciebie, to nadszedł czas, aby rozwinąć nawyk spędzania czasu w samotności i doświadczania wszystkich korzyści płynących z takiego środowiska.
Bycie samotnym oznacza posiadanie mentalnej przestrzeni do refleksji nad sobą i swoimi pomysłami, co jest niezbędne w procesie twórczym. Jak pisze psycholog Rollo May, należy „przezwyciężyć lęk przed samotnością” i mieć zdolność do „konstruktywnego wykorzystywania samotności”, aby stać się kreatywnym.
„Trudno jest znaleźć ten wewnętrzny, kreatywny głos, jeśli… nie nawiązujesz kontaktu ze sobą i nie zastanawiasz się nad sobą” - dodaje dr Scott Barry Kaufman.
Udowodniono, że dobra zabawa zwiększa optymizm, poprawia koncentrację i angażuje kreatywny mózg. Zwiększa motywację i obniża poziom stresu. Dlatego większość pracodawców kładzie szczególny nacisk na kulturę firmy i działania teambuildingowe.
Więc nie bądź taki poważny. Od czasu do czasu warto się bawić.
Nie bój się też zachowywać się jak dziecko: badania wykazały, że to doskonały sposób na uwolnienie kreatywności, zwłaszcza jeśli pracujesz w miejscu pracy, w którym obowiązują wytyczne. Zachowuj się tak, jakby wszystko było dla Ciebie nowe, a będziesz mieć kreatywne pomysły i nieoczekiwane spostrzeżenia.
A teraz zła wiadomość:
Wielu uważa kreatywność za nieodłączny dar, ale tak nie jest. Twórczy geniusz drzemie w tobie, a teraz znasz nawyki, które zachęcają do jego przebudzenia. W międzyczasie inne zwyczaje mogą go zablokować i zabić! Tak więc zdarza się, że walczysz o kreatywność, podczas gdy niektóre twoje nawyki walczą z nią.
Ups, czy to nie niesprawiedliwe?
Jakie to nawyki? Co możesz zrobić, aby ich uniknąć?
7 nawyków, o których warto zapomnieć dla lepszej kreatywności
Czekam na odpowiedni czas. Jeśli czekasz na odpowiedni moment, aby wyrazić opinie lub pomysły, oto wiadomości dla Ciebie: ten moment jest teraz. Podczas gdy Ty czekasz, inni wyrażają tutaj Twoje pomysły.
Perfekcjonizm. Jeśli chcesz być kreatywny, zapomnij o perfekcji. Kreatywne pomysły nie mogą być doskonałe. Możesz dążyć do ich ulepszenia, ale doskonałość to nic innego jak iluzja uniemożliwiająca ci działanie.
Biorąc wszystko zbyt poważnie. Tak, życie jest wymagające i pełne wyzwań, ale nie powinieneś pozwolić, aby te wyzwania wpłynęły na ciebie w negatywny sposób. Zmierz się z nimi i potraktuj je jako szansę na kreatywne rozwiązania.
Porównywanie się do innych. Po prostu zaakceptuj fakt, że różnisz się od innych, więc porównywanie swoich pomysłów z pomysłami kolegów lub przyjaciół byłoby głupie. Potrzebujesz własnych standardów kreatywności i sukcesu.
Strach przed błędami. Są nieuniknioną i integralną częścią procesu twórczego. Niech ocenianie błędu stanie się nawykiem, dotrzyj do korzeni i zacznij działać inaczej, aby znaleźć kreatywne rozwiązania.
Wybór pierwszego rozwiązania. Ten nawyk nie motywuje Cię do zabawy alternatywami, a zatem zabija Twoje kreatywne kości. Dla kreacji znalezienie jednego rozwiązania to dopiero początek procesu.
Uważanie siebie za nietwórczego. Nawet jeśli Twoje pomysły różnią się od pomysłów innych, nie oznacza to, że inni są kreatywni, a Ty nie. Nie bądź pesymistą i nie myśl o sobie negatywnie. Nie zabijaj swojej kreatywności w jej zalążku.
Kiedy już zidentyfikujesz nawyki, które wpływają na twoją kreatywność, nadszedł czas, aby z nimi pracować i zmienić styl życia, aby twoje nawyki mogły wzmocnić nastrój i uwolnić tę pozytywną energię dla bardziej kreatywnych pomysłów.
W końcu wszyscy żyjemy raz. Więc wykorzystajmy to jak najlepiej!